wtorek 23 Kwi 2024

Międzynarodowa Konferencja Naukowa - Wiara i Miłość wobec «bólu duszy»

Ksiądz Piotr Ilwicki w imieniu chorego brata Martiala Codou opowiedział o Niewidzialnym Klasztorze Jana Pawła II podczas zorganizowanej w Katowicach w dniu 18.02.2014 przez Apostolstwo Chorych i Uniwersytet Śląski Międzynarodowej konferencji „Wiara i miłość wobec »bólu duszy« - znaczenie duchowości w opiece nad chorymi oraz w doświadczeniu choroby”.

Na zakończenie obchodów Dnia Chorego 19 lutego w Katowicach-Murckach ks. Piotr Ilwicki odprawił mszę świętą połączoną z udzielaniem Sakramentu Namaszczenia Chorych, po której odbyło się Nabożeństwo Lourdzkie.

Gośćmi specjalnymi konferencji byli Rodzice i Przyjaciele bł. Chiary Luce Badano, którzy opowiadali o świętości Chiary i o jej heroicznej zgodzie na przyjęcie cierpienia. Chiara była zupełnie normalną dziewczyną, jednak w najważniejszym momencie potrafiła w nadzwyczajny sposób przemienić cierpienie w miłość – mówiła mama Chiary.

Oprócz najbliższych bł. Chiary na konferencję przybyło także wielu znakomitych prelegentów. Wśród nich znaleźli się m.in.: ks. abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, ks. prof. Jerzy Szymik z Uniwersytetu Śląskiego, ks. dr hab. Marek Chmielewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pani dr Agnieszka Prymus – specjalista w dziedzinie psychiatrii oraz ks. Janusz Malski z Rzymu – Moderator Generalny Cichych Pracowników Krzyża.

Podsumowanie wygłosił na zakończenie ks. dr Wojciech Bartoszek, Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych:

"Przypadło mi w zaszczycie podziękować i podsumować w kilku słowach konferencję. Spotkali się na tej konferencji i lekarze, i teolodzy i ci, którzy zetknęli się z cierpieniem w swojej rodzinie i u osób pośród których pracują. W pewnym sensie teoria naukowa spotkała się z doświadczeniem życiowym albo zrodziła się z doświadczenia życiowego, z doświadczenia bólu i cierpienia. bł. Jan Paweł II w liście „Salvifici doloris” napisał: „Świat ludzkiego cierpienia przywołuje inny świat, świat ludzkiej miłości”. I jest oczywistym, że do człowieka chorego, niepełnosprawnego, starszego wiekiem trzeba podchodzić profesjonalnie, z niezwykłą wiedzą medyczną. Dlatego bardzo dziękujemy medycynie, dziękujemy całej służbie zdrowia za to, że nas leczą i w przeróżny sposób wspierają. Równocześnie ta konferencja pokazała, jak ważne jest, aby oczyma wiary dostrzec duchowy wymiar choroby. W głębi swojego serca człowiek często pyta o sens cierpienia. To ów „ból duszy”. I w tym doświadczeniu ostatecznie szuka miłości, wrażliwości, czułości, szuka Boga – i może znaleźć i często znajduje Chrystusa. Pokazują to teolodzy czyli ci, którzy mają tak przemienione serce, że patrzą na świat oczyma Boga. Potrafią spojrzeć na Boga opuszczonego, przeżywają często ciemną noc wiary. Pokazała to zwłaszcza bł. Chiara Luce Badano, pokazują to jej Rodzice, pokazuje to rodzeństwo Coriasco, pokazywał to bł. ks. Luigi Novarese, ks. Michał Rękas, którego 50. rocznicę śmierci obchodziliśmy kilka dni temu, ks. Czesław Podleski, którego 5. rocznicę śmierci obchodziliśmy 11 lutego. I pokazują to zwłaszcza chorzy ze wspólnoty Apostolstwa Chorych i Niewidzialnego Klasztoru Jana Pawła II, Cisi Pracownicy Krzyża. W pewnym sensie ta konferencja była skierowana nie tylko do osób niepełnosprawnych, chorych. Ale bardziej do osób, które opiekują się chorymi. I to wielkie wezwanie dla nas, byśmy potrafili zobaczyć w osobie chorej Chrystusa. A nagrodą będzie przylgnięcie i ogrzanie naszego serca przez Serce Jezusa, czyli pociecha duchowa. Wspólnoty osób towarzysząc ludziom cierpiącym, pragną stale przypominać prawdę, że chorzy nie tylko są odbiorcami miłości i wsparcia. Oni wnoszą w życie społeczne i w życie Kościoła wielkie wartości, ukazując sens cierpienia i wielkość człowieczeństwa, a poprzez złączenie z krzyżem Chrystusa, prowadzą nie tylko siebie, ale także – jak to pokazała radykalnie bł. Chiara Luce Badano – innych do zbawienia. Takie spojrzeie na świat, na człowieka chorego zabezpieczy nas przed różnymi pokusami. W ostatnim czasie zalegalizowano w Belgii eutanazję dzieci. Takie spojrzenie na świat osób, które ofiarują cierpienie za innych, chroni nas przed takimi pokusami. Oby dalszy rozwój medycyny i dostrzeżenie duchowego wymiaru cierpienia służyły człowiekowi choremu, niepełnosprawnemu i sprawiły, aby całe nasze społeczeństwo było bardziej ludzkie. Na koniec pragnę podziękować wszystkim prelegentom oraz uczestnikom za przybycie. Dziękuję za możliwość współpracy ze Śląskim Uniwerytetem Medycznym i Wydziałem Teologicznym. Ta współpraca umożliwiła zorganizowanie tej konferencji, która stała się bardzo ważnym punktem obchodów XXII Światowego Dnia Chorego w naszej archidiecezji. Proszę wszystkich chętnych o zaangażowanie się w czynną i konkretną pomoc osobom chorym zarówno w wymiarze czysto ludzkim i duchowym. Zapraszam i uprzejmie proszę o współpracę z Sekretariatem Apostolstwa Chorych”.

galeria zdjęć

opracowano na podstawie relacji w portalach: Apostolstwo Chorych i Gość Niedzielny

Łącznie wizyt197653