czwartek 18 Kwi 2024

Ogólnopolska konferencja naukowa pt. “Fenomen dobra”

Centrum Badań im. Edyty Stein

Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Fenomen Dobra

Poznań, 27-28 listopada 2014

Rektorat UAM, ul. Wieniawskiego 1, sala nr XVII

Po raz jedenasty Centrum Badań im. Edyty Stein UAM organizuje konferencję poświęconej różnym zjawiskom kultury.
Tegoroczną refleksję poświęcono fenomenowi Dobra.

Dyrektor Centrum Badań, prof. Anna Grzegorczyk w zaproszeniu na konferencję napisała m.in.:

„Umiejętność rozróżniania dobra i zła – jak zwykło się sądzić  ̶  jest umiejętnością rozumu. Jej brak jest nie tylko jego katastrofą, ale i upadkiem człowieka. Od tysięcy lat trwa spór o istotę tego upadku, a wraz z nim o istotę filozofii, często rozstrzygany na korzyść dobra, jako wartości dla niej podstawowej…

Funkcjonowaniu tej wartości na gruncie religijnym, kulturowym, społecznym, narodowym, politycznym, rodzinnym, jednostkowym przyglądają się badacze różnych dyscyplin naukowych dochodząc do rozmaitych wniosków z uwagi na stosowane narzędzia poznawcze i własne przekonania światopoglądowe czy opisywane obszary kulturowe.

Czy dobro jawi się jako atrybut ludzkości, człowieczeństwa?, czy dobro stanowić może przeszkodę w realizacji siebie?, czy jest przeszkodą dla naszej wolności?; czy w imię osiągnięcia jej pełni należy zrzucić z siebie podwójne kajdany dobra i zła? Czy, wręcz przeciwnie, jedynie „królestwo dobra”, w którym rozbrzmiewa hymn Benedykta „By chronić dobro”, jest w stanie zabezpieczać nasze człowieczeństwo?"

Szczegółowy program konferencji:

Łącznie wizyt197459