piątek 29 Mar 2024

Uroczystość św. Jan od Krzyża w Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu

Oczyszczenie duszy dokonuje się przez cierpienie; tylko droga krzyżowa wiedzie na wyżyny doskonałości:
Uciążliwa i bolesna praca nad sobą, nad opanowaniem poruszeń zepsutej natury, zwłaszcza pychy pożądliwości oczu i ciała; cierpienie, które rodzi się z nienasyconego pragnienia postępu w miłości oraz w doskonałej służbie Bożej; cierpienie pochodzące z świadomości własnej nędzy, niewierności oraz niezliczonych braków we wszystkich czynnościach swoich; cierpienia związane ze stanem zdrowia, z warunkami materialnymi i rodzinnymi; cierpienia pochodzące z braku zrozumienia u najbliższych i z niepowodzeń; cierpienia na widok tylu dusz idących drogą zatracenia.

Wszakże wymienione cierpienia oczyszczają wewnętrznie tylko wówczas, jeśli je dobrowolnie przyjmujemy z ręki Bożej, która posługuje się nimi niby narzędziami dla oczyszczenia duszy. Z własnej bowiem inicjatywy, o własnych siłach nikt nie jest w stanie wyzbyć się niedoskonałości swoich, które tak głęboko tkwią w duszy.
Konieczną jest rzeczą - uczy św. Jan od Krzyża - by sam Bóg podniósł duszę do stanu doskonalszego. Tego zaś prawdziwego dzieła mądrości i miłości Bóg dokonuje przez to, że wprowadza duszę w "noc ciemności". Wśród tej duchowej nocy dusza traci wszelakie uczuciowe upodobania i słodycze i wchodzi w całkowitą oschłość i ciemność wewnętrzną.
ks. Aleksander Żychliński, Boże oczyszczenie. (w "Pełnia umiejętności Świętych").

Uroczystość św. Jana od Krzyża w poniedziałek 15. grudnia o godz. 18.00 uroczysta Msza św.
Po Mszy św. Piwnica Duchowa.

W niedzielę 14. grudnia o godz. 20.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu,
o godz. 21.00 modlitwa Godziny Czytań i Wigilii Uroczystości św. Jana od Krzyża.

Łącznie wizyt196700