środa 24 Kwi 2024

Pokusa chrześcijaństwa bez Krzyża.

Papież Franciszek, podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty, w dniu 29.05.2013 nawiązując do fragmentu ewangelii (Mk 10, 32-45), gdzie Jezus zapowiada swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie, natomiast niektórzy z Jego uczniów starają się „załatwić sobie” pierwsze miejsca w niebieskiej chwale, za co inni na nich się oburzają. Jak wskazał Papież, uczniowie podlegają tym samym pokusom, które były udziałem Jezusa na pustyni. Chodzi w pierwszym rzędzie o „bezwysiłkowe” dzieło zbawienia, dokonane na mocy cudu bądź sukcesu, takie chrześcijaństwo bez Krzyża, zatrzymane wpół drogi.

„Triumfalizm zatrzymuje Kościół. Triumfalizm zatrzymuje chrześcijan. Kościół triumfalistyczny to Kościół zatrzymany wpół drogi, zadowolony z siebie, ustawiony, uporządkowany i zaopatrzony we wszystkie urzędy, sprawny. Ale to Kościół, który wypiera się męczenników, bo nie wie, że męczennicy są dla Kościoła niezbędni na drodze Krzyża. To Kościół, który myśli jedynie o triumfach, sukcesach, a nie zna tej Jezusowej zasady, która mówi o triumfie za pośrednictwem klęski, ludzkiej klęski Krzyża. A to jest pokusa, która dotyczy nas wszystkich” – powiedział Papież.

Tekst pochodzi ze strony: pl.radiovaticana.va

Łącznie wizyt197680